Poslovni sektor
Volontiranje zaposlenika
Volontiranje zaposlenika se odnosi volonterske aktivnosti zaposlenika neke tvrtke koji se odvija u radno vrijeme ili u organizaciji tvrtke u kojem rade. Volontiranje zaposlenika poslovnog sektora u radno vrijeme podrazumijeva da oni:
- pružaju svoju stručnost na korist neprofitnog sektora ili pojedinaca ili
- volontiraju u akcijama koje nisu usko povezane s njihovim područjem rada, ali odgovaraju na neku od potreba/ problema zajednice
Volontiranje zaposlenika je dio društveno odgovornog poslovanja tvrtke. Volonterske aktivnosti koje obavljaju zaposlenici tvrtke ne moraju se odnositi i biti povezane s djelatnošću tvrtke, već mogu usmjerene ka rješavanju konkretnih problema i odgovaranju na konkretne potrebe lokalne zajednice. Stoga, osnovne vrijednosti ideje korporativnog volonterstva su solidarnost, tolerancija i odgovornost prema zajednici.
Prema istraživanju Volonterkog centra Zagreb iz 2016. u kojima je sudjelovalo 50 tvrtki, kao glavne dobrobiti volontiranja zaposlenika za tvrtku, zaposlenike i zajednicu prepoznali su:
- jačanje timskog duha unutar poduzeća i razvoj međuljudskih odnosa
- jačanje povjerenja zajednice u poduzeće i bolji imidž
- jačanje komunikacijskih vještina i empatije te jačanje unutarnjeg zadovoljstva i motivacije
- dobrobiti navodi se razvoj solidarnosti, humanosti i senzibiliteta za potrebe drugih
- aktivno i odgovorno građanstvo i veća participacija u društvenim zbivanjima
Prema anketi s portala MojPosao iz 2008. u kojoj se sudjelovalo 400 sudionika, od ukupnog broja njih koji imaju organiziran teambuilding u tvrtki, njih čak 3/4 bi voljeli da je on organiziran kao korporativno volontiranje, dok to isto želi čak 83% poslodavaca.
Povelja o volontiranju zaposlenika
"Povelja o volontiranju zaposlenika" svečano je potpisana od strane 23 poslodavca na konferenciji "Na valovima volonterstva", 7.5.2019., u Zagrebu.
Povelja o volontiranju zaposlenika je dokument kojim organizacije u privatnom i javnom sektoru i državne institucije pokazuju spremnost za stvaranje okruženja u kojem se volontiranje prepoznaje kao sve važnija društvena vrijednost te se potiče sustavni pristup i aktivnije promicanje volontiranja. Povelja je prva inicijativa takve vrste u Europi, a pokrenule su je Volonterski centar Zagreb, Hrvatski centar za razvoj volonterstva i Mreža za razvoj korporativnog volontiranja.
Više o Povelji i potpisnicima čitajte ovdje.
Za one koji žele znati više:
Opačak Bebić, R. i Prgić Znika, J. (2017). Korporativno volontiranje: Društveno odgovorno poslovanje koje izgrađuje i povezuje poduzeća, zaposlenike i zajednicu. Volonterski centar Zagreb: Zagreb.
Opačak Bebić, R. (2016). Volontiranje zaposlenika: preporuke za uspješno uspostavljanje volonterskog programa u poslovnom sektor. Udruga "MI" Split: Split.
Trebate li pomoć, podršku ili partnera u organizaciji volonterskih aktivnosti?
Obratite nam se na neki od ponuđenih kontakata, kroz različite kanale:
- e-poštom: vci@vci.hr
- telefonski na: 097 671 3214 (Aleksandra), 097 6766 252 (Tihana) ili 092 304 2976 (Danijela)
- putem Facebook stranice: Volonterski Centar Istra
Podržite nas - donirajte!
Programi, projekti, akcije i sve ostale aktivnosti Volonterskog centra Istra ovise o vašim donacijama!
Kako uplatiti donaciju?
Popunjavanje podataka kod plaćanja:
Uplatu na žiro račun Volonterskog centra Istra možete obaviti, između ostalog općom uplatnicom ili uz pomoć vašeg Internet, odnosno mobilnog bankarstva. Kod uplate donacije na žiro račun Volonterskog centra Istra uplatu izvršavate tako da popunite slijedeće podatke kod plaćanja:
- PLATITELJ: naziv (ime) i adresa: Vaše ime i prezime (ili naziv pravne osobe), adresa, mjesto i država
- PRIMATELJ: naziv (ime) i adresa: Volonterski centar Istra, Gajeva 3, 52100 Pula, Hrvatska, OIB: 90183762084
- IBAN PRIMATELJA: HR6824840081106151235 (žiro račun)
- BANKA: Raiffeisenbank Austria d.d.
- SWIFT (za inozemne transkacije): RZBHHR2X
- POZIV NA BROJ: Godina uplate (npr. 2018)
- OPIS PLAĆANJA: Donacija za Volonterski centar Istra
Hvala na donaciji!